Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı

0

Avrupa Birliği İlişkileri ElemanıAvrupa Birliği İlişkileri Elemanı

Avrupa Birliği üyelik sürecindeki uyum çalışmaları doğrultusunda ortaya çıkan Avrupa Birliği İlişkiler elemanı, Gümrük Birliği sürecinde ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde, tüm özel ve kamu kuruluşlarının bünyelerinde yapmaları zorunlu yapısal değişiklikleri uygulamaya koyacak, Avrupa Birliğinin, sosyal, ekonomik ve iktisadi mevzuatını izleyen kişidir.

Avrupa  Birliği İlişkileri Elemanı – Görevleri:

Temel olarak Avrupa Birliği ilişki elemanının tek bir görevi vardır: Çalıştığı kamu ya da özel kuruluşun, sosyal, ekonomik, siyasi ve hukuki yapısını incelemek ve bunun Avrupa Topluluğu mevzuatlarına uygun hale getirilmesine çalışmak.

Avrupa  Birliği İlişkileri Elemanı – Çalışma Ortamı ve Koşulları:

Avrupa Birliği İlişkileri Elemanı ofis ortamında, temiz ve sağlıklı koşullarda çalışırlar. Bunun yanısıra görevleri gereği zaman zaman seyahat etmeleri de gerekebilir.

Avrupa  Birliği İlişkileri Elemanı – Çalışma Alanı ve İş Bulma Olanakları:

Avrupa Birliği İlişkileri bölümü mezunları çeşitli meslek odaları, sendikalar, kamu ve özel sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşların Avrupa Birliği birimlerinde, şubelerinde, Avrupa Birliği ile ilgili konularda araştırma ve danışmanlık yapan vakıf ve şirketlerde, dış ticaret firmalarında Gümrük Müşaviri olarak çalışabilirler. Türkiye’nin 14 Nisan 1987 ‘de Avrupa Birliğine tam üyelik başvurusu, Türkiye’nin 6.3.1995 tarihli, 1/95 ve 2/95 sayılı ortaklık konseyi kararları doğrultusunda, Avrupa Topluluğu ile 1.1.1996 tarihinden itibaren Gümrük Birliğine girmesinden sonra Avrupa Birliği konusunda eğitim görmüş insanlara olan ihtiyaç hissedilmiştir. Bu mesleğe gelecekte daha fazla ihtiyaç duyulacağı, şu an için alanında iş bulamama imkanının olması bir gerçektir. Mezunlar genellikle dış ticaret sektöründe çalışabilmektedir. Gelecek için bu alanda yetişmiş ara elemana ihtiyaç duyulacaktır.

Avrupa  Birliği İlişkileri Elemanı – Kazanacağı Ücret Aralığı:

Eğitim sırasında mesleki herhangi bir kazancı yoktur.

Meslek elemanları çalıştıkları kurum ve kuruluşların mali yapısına, hukuki yapısına ve ücret politikalarına bağlı olarak asgari ücretin bir buçuk iki katı ile beş altı katına kadar değişen oranlarda ücretler alırlar.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir