ATT Nasıl Olunur?

0

ATT Nasıl Olunur?

ATT nasıl olunur sorusunu en çok araştıranlar genelde liseye ve üniversiteye başlamak için tercih yapacak olanlardır. Sağlık meslek liselerinde ATT bölümü okumak ve ya üniversitelerin ATT bölümünü okumak bu mesleğin diplomasını almak için gereklidir.

ATT Ne İş Yapar?

ATT(Acil Tıp Teknisyeni), toplum içerisindeki kişi veya kişilerin ruhen ya da bedenen hastalanması ve yaralanması durumlarında gerekli acil tıp bilgileri ve becerileri ile hastaya ilk müdahaleyi yapan sağlık personelidir. Yaralı ya da kaza geçiren bireyin sorunsuz şekilde sağlık merkezine ulaştırılmasından yükümlüdür.

ATT’nin Görevleri

ATT’nin görevleri arasında; iş organizasyonu yapmak, intvarenöz girişim yapmak, oksijen uygulamalarını yapmak, uygun taşıma tekniklerini bilmek ve bunları uygulayabilmek, endotrakael entübasyon uygulaması yapmak, kırık, çıkık ve burkmalarda sabitliği, stabilizasyonu sağlamak, temel yaşam desteği protokollerini uygulayabilmek, mesleğin gerektirdiği ve mesleğe ait eğitim faaliyetlerine eksiksiz katılmak bulunmaktadır. Bunlarla beraber en önemli görevi ilk müdahale ekibi olduğunu hiç unutmamasıdır.

ATT Personeli Kaç Saat Çalışır?

Çalışma süreleri bağlı oldukları hastane veya kliniklerdeki personel sayısına göre değişiklik göstermektedir. Genelde 24 saat nöbet tuttuktan sonra 3 ya da 4 gün istirahat edilmektedir.

ATT’nin Çalışma Alanları

ATT personelleri, devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, kliniklerde, belediyelerin acil sağlık merkezi oluşumlarında çalışmaktadırlar. ATT’ler bu kurumların ambulanslarında çalışmaktadırlar. Ambulansla gidip hastanın ilk müdahalesini yaparak hastaneye sorunsuz şekilde gidebilmesini sağlamak için çalışmaktadırlar. Hastalar için hayati önem arz eden her türlü bilgiyi bildikleri için hızlı ve doğru karar vermeleri gereklidir.

Diğer Mesleklere Dair Tüm Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir