ATT Maaşları

0

ATT ne iş yapar?

Sağlık sektörü her daim aktifliğini ve yükselişini koruyan bir sektör. Çünkü sağlık sektörü ertelenmeye ve durağanlığa gelemeyen, sağlık konusunun çok önemli olması açısından sürekli gelişme gösteren bir sektör. ATT ambulans içinde yer alan sağlık personellerine verilen isim. Olaya ilk olarak müdahale edip, hastanın hastaneye götürülürken durumunu stabil duruma getirmeye çabalar. Hastanın yaşaması için çok önemli bir yere sahiptir. Açılımı acil tıp teknisyenidir.

Kaza , yangın gibi felaketlerin sonucunda yaralananlara, felç ve şok geçirenlere, kaza sonra kalp krizi geçiren insanlara hastaneye gidene kadar ilk müdahaleyi yapan kişilerdir. Sorumluluğu olan bir meslektir. Olayın ilk halini gördükleri için her insanın yapabileceği bir meslek değildir.

ATT, ilk olarak hastanın intravenöz girişini yapmalıdır. Duruma göre oksijen uygulamasını, yara kapatma ve basit kontrolleri yapmalıdır. Kendini geliştirmek adına meslekle alakalı her türlü faaliyete katılmaları kendi yararlarına olabilecek bir şeydir.

ATT nerelerde çalışır?

ATT ambulanslarda çalışırlar. Tek çalışma alanları orasıdır. Hasta ya da bir kaza çıkına kadar istasyonda beklerler ve anons geldikten sonra ambulansla ilk müdahaleyi yapmak için yola çıkarlar. Ambulansta ilk müdahaleyi yaparlar ve hastayı hastaneye getirerek gerekli kontrollerin yapılmasını sağlarlar.

ATT çalışanları 1 gün tam gün iş yapıp 3 gün boyunca izinli oluyorlar. Bu sayı kurumdan kuruma değişiklik gösterebiliyor ama bu sayı en az 2 güne iniyor.

ATT maaşları nelerdir?

ATT maaşları lise ve üniversite mezunu olan personele göre değişiklik göstermektedir. Lise mezunu personeller 2.000 TL ile başlarken üniversite mezunu acil tıp teknisyenleri 2.500 TL maaş ile işe başlarlar. Özel hastanelerde bu durum değişiklik gösterebilir. Çalıştıkları kurum ve kuruluş bu tür meslek grupları için maaş olarak farklılık gösterir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir