Ast Subay Sözlü Mülakat Soruları

0

Ast Subay Sözlü Mülakat Soruları

Ast subay silahlı kuvvetlerinde görev yapan orduya mensup askerdir. Görevi, ast kumanda akademi idare, eğitim, idare, sevk ve teknik aşamalarında silahlı kuvvetlerine yardımcı görev yaparlar.

Ast Subay Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Ast subay olmak isteyen kişiler en az lise ve dengi okullardan mezun olması gerekmektedir. Sonrasında ast subay eğitimi almaları şartı ile ast subay okullarını bitirip orduya katılmalarına hak kazanırlar. Eğitime başlanması için on sekiz yaş ile yirmi dört yaş arası olması gereklidir.

Ast Subay Mülakat Aşamaları Nelerdir?

Ast subay olmak isteyen kişiler öncelikle YGS sınavlarına girmeleri gerekmektedir. Yeterli puanı alan kişiler mülakata girmek için hak kazanırlar. Belirlenen puanın üstünde sınavı geçmek gereklidir. Sınav sonrası ön başvuruda bulunulmalı girilmek istenen bölümler için, hava, deniz, kara ve jandarma bölümlerinden biri belirlenmelidir. Psikolojik test, seçmeli sınav, sağlık kontrolü ve spor mülakatı şeklindedir.

Ast Subay İşe Alım Süreci

Tüm mülakatları geçen kişiler hastaneye genel sağlık taraması için sevk edilir. Göz, diş, cerrahi kontroller yapılır. Göreve başlamada herhangi bir sorun bekleyenler için sorun teşkil etmez. Son aşama asil ya da yedek olunduğunu elektronik ortam üzerinden öğrenmektir. Yedek çıkanlar aranmayı beklemelilerdir.

Ast Subay Mülakatında Sorulan Sorular

Çok seçmeli sınava girenlerde genel bilgi araştırmasından çok kişisel özelliklerini seçmeye dayalıdır. Diğer fiziki mülakatlar ise göreve dayanıklılığını ve mesleki devamlılığını belirleyecektir.

Zorluk Seviyesi Kolay (8/10)
Mülakat Detayları
Birebir görüşme
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir