Asliye Bilirkişi Raporuna İtiraz Dilekçesi

1

itirazİnsanların en önemli haklarından birisi itiraz etme hakkıdır! İstemediğiniz durum ve olaylara, haklı olup haksız göründüğünüz vaziyetlerde sizlerde hakkınızı aramalı ve itiraz etmelisiniz. İtirazınızı resmi yollarla yapmalı ve resmi olarak itiraz etmelisiniz!

Bizde sizler için en önemli haklarınızdan birisi olan İtiraz etme hakkınız için sizlere yardımcı olamak adına itiraz dilekçe örneklerine yer verdik. Bir çok farklı konuda hazırladığımız itiraz etme dilekçe örneklerinden yararlanabilirsiniz. İstediğiniz itiraz dilekçe örneğinin üzerine tıklamanız yeterli. Ardından dosya bilgisayarınıza inecektir!

 

itiraz dilekçe örneği

İNDİR

………… … ASLİYE CEZA MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

 

DOSYA NO                                     :  

 

BİLİRKİŞİ RAPORUNA İTİRAZINI

SUNAN (SANIK)                              :  

                                                          

 

SANIK VEKİLİ                                 :  

                                                          

 

DAVACI                                           :   K.H.

 

MÜDAHİL                                        :  

                                                          

 

KONU                                              :   Bilirkişi raporuna karşı beyan ve itirazlarımızın sunulmasından ibarettir.

 

İTİRAZLARIMIZ                              :

1.  Bilirkişi raporu teknik bilgiden yoksun ve gerçekleri yansıtmamaktadır. Şöyle ki; Bilirkişi ve Sayın Mahkeme olayı başından beri yanlış anlayıp değerlendirmektedirler. Bir kere Müvekkilim Sanık ……………….’ın Sanık sıfatıyla yargılanması hukuka aykırıdır. Zira araç kaza anında Müvekkilim sevk ve idaresinde değildir. Müvekkilimiz sırf aracın kendisine ait olması sebebiyle bu davada yargılanmaktadır. Karayolları Trafik Kanununun m. 85. ve Borçlar Kanununun m. 103 gereği araç işleten sıfatıyla özel hukuka ilişkin sorumluluğu mevcuttur, ancak kazanın oluşumunda aracı sevk ve idare eden Müvekkilim olmadığı için Sanık sıfatıyla yargılanması suçların şahsiliği ilkesine aykırıdır.

2.  Mağdurların, tanıkların ifadeleri ve Müvekkilin ifadesinden de anlaşılacağı üzere Müvekkilim ………………..’ın aracının arızalanması üzerine arabasına komşuları tamirci …………..’yı da alarak ……………….’ın aracının bulunduğu yere gelmişler, arızalı aracı aydınlatmak için zorunlu olarak Müvekkilimin aracını ters yöne bırakmışlardır. Müvekkilim ile …………. arızalı aracı tamir ederken mağdurlardan …………. Müvekkilime ait aracı sevk ve idare etmiş, karşıdan gelen araçları uyarmak için selektör yapmış, ve arızalı aracı aydınlatmıştır. Bu durumda sırf aracını olay yerine getiren Müvekkilimin eylemi ile oluşan kaza arasında doğrudan illiyet bağı bulunmadığından söz konusu suçun sanığı müvekkilim değildir. Sayın bilirkişi, raporunda tüm kusuru peşin hükümle müvekkilime yüklemiştir. Ancak müvekkilim, ekte de sunmuş olduğumuz doktor raporlarından anlaşılacağı üzere, hamile olup önümüzdeki birkaç gün içinde doğum yapacaktır. Cezanın, müvekkilim bu şekildeyken infaz edilecek olması hem doğacak olan çocuğun, hem de müvekkilimin hayatını tehlikeye sokabileceği gibi telafisi güç ve imkansız zararların doğmasına neden olacaktır.

3.  Sayın Bilirkişi raporunda aracın ters yönde hareket ettiğinden bahsetmedir ki Müvekkilime ait araç hareket halinde değildir. Karayolları Trafik Kanunun m. 94 hükmü, bölünmüş yollarda karşı yönden gelen trafiğe ayrılan yöne girmeyi yasaklamış olsa ve söz konusu kurala aykırı hareket asli kusur sayılsa da zaruret hali genel hukuka uygunluk nedenidir. Aksi halde bu gibi yollarda arızalanan araçların tamiri mümkün olmayacaktır. Bu durumda kusurun tamamının müvekkilime yüklenmesi mümkün olmayacaktır.

4.  Müvekkilim zaruret hali nedeniyle ters yöne girmiş bulunmakla, gerekli her türlü tedbiri almış durumdadır. Bilirkişi her türlü tedbirin alınmış olduğu görüşünde değildir. Arızalanan aracın önüne ve arkasına reflektör konulmamış olması Müvekkilimizin değil Mağdur tanık, arızalanan aracın sahibi ……………’in problemidir. ……………’in almadığı bir tedbirden, daha doğrusu mağdurdun tedbirsizliğinden doğan kusurun Müvekkilime yüklenmesindeki isabetsizliği de Sayın Mahkemenin takdirlerine arz ediyoruz .Müvekkil aracının dörtlü tabir edilen acil uyarı ışıklarını yakmış, karşıdan gelen araçlara selektör yapması için aracına adam bırakmış, aracı kaldırımın en sağına park etmiş olup her türlü tedbiri almıştır.

 

SONUÇ ve TALEP                          :   Yukarıda açıklanan nedenlerle, Bilirkişi Raporuna itirazlarımızı Sayın Mahkemenizin takdirlerine arz eder, açıkladığımı müphem konularda yeniden bilirkişi incelemesi yaptırılmasına karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederim.

 

                                                                                                             ……/……/200…

                                                                                                             Sanık Vekili

                                                                                                             Av.

 

Paylaş

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Fh-X DeAX21

bi işe yaramadı