ARFF Memurları Maaşı

0

ARFF Memurları Maaşı

ARFF Memuru Ne İş Yapar?

Türkçe anlamı olarak Hava Kurtarma ve Yangınla Mücadele anlamı taşıyan ARFF, ülkemizde itfaiye memuru ile karıştırılır. ARFF işini yapanlara ARFF memuru adı verilir. Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı standartlarına göre eğitim gören ARFF memurları, havadaki ve yerdeki uçaklarda meydana gelebilecek olan kaza ya da yangın durumlarında müdahale etmekle görevlidir. Avrupa Sivil Havacılık Konferansı tarafından belirli olan periyotlar ile denetimi sağlanmaktadır.

ARFF Memurlarının Görevleri Nelerdir?

Günümüzde havaalanları 24 saat sürekli olarak hizmet vermektedir. Bu nedenle ARFF memurlarının vardiyalı olarak 7 gün 24 saat görev yapmaları gerekir. Bu meslekte herhangi bir resmi tatil izni olmaz. Havaalanları her gün açık olacağı için havaalanlarında ARFF memurlarının bulunması zorunludur. ARFF memurları uçakların havalandıklarında ya da pistte yaşanan kaza ve yangınlarda müdahaleyi yapacak olan memurlardır. Belirli şartların aradığı ARFF memurluğu için kadın kişi alımları olmamaktadır. Uçaklarda yaşanabilecek olan kaza, yangın ve acil müdahalelerde direkt olarak olay yerinin güvenliğini sağlamak ile görevlidirler.

ARFF Memurları Nerelerde Çalışır?

ARFF memurlarının görevleri uçaklar ile ilgili olduğundan, ARFF memurları havaalanlarında mesai harcamaktadırlar. İşleri acil durumlarda olduğu için her havaalanında ve her saatte bulunmaları gerekmektedir.

ARFF Memurları Maaşı Nedir?

Günümüzde ARFF memurlarının maaşı yaklaşık olarak 3500 Türk lirası olsa da bazı mesai saatleri ve nöbetler ile 4000 Türk lirasına ulaşabilmektedir.

Diger Mesleklere Dair Tum Maas Bilgilerine Buradan Ulasabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir