Arap dili ve edebiyatı mezunları nerelerde çalışır?

0

Arap dili ve edebiyatı okuyanlar nerelerde çalışır?

Arap dili ve edebiyatı bölümü okumanız için üniversitelere giriş sınavında bu bölümü kazanmanız gerekiyor. Daha sonra bu bölümde alacağınız eğitim sonucunda, arapça dilbilgisini öğrenirsiniz ve bu arapça metinleri dilimize çevirebilirsiniz diğer yandan arapça konuşabilir, kompozisyon, makale yazabilirsiniz. Zaten okuduğunuz bölümün tüm amacı budur. Bu bölümden mezun olduktan sonra filolog unvanı alırsınız ve çalışma başlarsınız. Arap dili ve edebiyatı mezunları nerelerde çalışır? İnceleyelim.

Hangi Meslek Nerede Çalışır Hemen Öğrenin!

Arap dili ve edebiyatı bölümü mezunları çalışma alanları

Bölümden mezun olanları büyük çoğunluğu mütercim, tercümanlık kısmında çalışırlar. Bunun dışında kütüphanelerde, müzelerde, Diyanet işleri bakanlığında (KPSS sınavına girerek kamuda çalışabilirsiniz.), orta dereceli okullarda çalışabilirsiniz. Orta dereceli okullarda ise eğitmen olarak yani formasyon alıp imam hatip okullarında öğretmenlik yaparak çalışabilirsiniz.

Bunların dışında ülkemiz arap yarım adasıyla çok fazla ticari ve turistik iş birliği içerisindedir. Bu işlerini anlaşma kısımlarında, ya da turistik kısımlarında da firmalarda yerinizi alabilirsiniz.

Yine tüm bunların yanı sıra akademik hayatınıza devam edebilir, üniversitelerde eğitmen olup hem kendi yayınlarınızı yapabilir hem de kendiniz gibi öğrencileri yetiştirebilirsiniz.

Ülkemizde bu bölüm olan çok fazla üniversite olmaması da bir başka avantajıdır. Bu durumda az sayıda mezun vardır ve iş imkanlarını daha kolay değerlendirebilirsiniz.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir