Aranjör Ne İş Yapar?

0

Aranjör Ne Demek?

Genel tanımına göre aranjör müzikte yön veren kişidir. Çalan parçadaki ritmik, armonik ve melodik anlamda yapısının belirlenmesinden sorumludur. Bir eşyaya benzetilecek olursa pusulaya benzetmek garip olmayacaktır. Bunun yanında müzikteki seslerle işlerle ilgilenmesiyle birlikte hangi enstrümanın kullanılıp, ne kadar olacağına ve bu enstrümanların ne kadar yoğun olup hangi notada çalacaklarına kadar bütün işlerle aranjör ilgilenir geri kalan teknik isteri prodüktöre bırakmaktadır.

Aranjör Ne İş Yapar?Aranjör Nasıl Olunur? Nasıl Çalışır?

Bir örnek üzerinden gidilecek olursa kendiniz gitarınızda yaptığınız demo şarkıyı istediğiniz şekilde aranjöre anlatarak geri kalan işi aranjöre bırakmanız gerekir. Aranjör sizin isteklerinize göre kafasında oluşturduğu tasarımı parça üzerinde düzenlemeler yapmaya başlar.

Demonuzadaki parçaya göre hangi enstrümanların kullanımının başarılı olacağını belirler. Ardından melodik, armonik ve ritmik düzenlemelerin ne sıklıkla olacağına karar verdikten sonra vokal kayıtlara ve provalara başlanır.

Provalar sonrasında yeni eklenecek ya da beğenilmeyip çıkarılacak bir yer olduğunda o kısımlar revize edilerek tekrar düzenlenerek prova yapılır. Bu şekilde sonucu ortaya koyan aranjör parçadaki tüm dengeyi oluşturacak parçaları ayarlamaktadır.

Aranjör ne kadar kazanır?

Ülkemizdeki aranjörler kimlerdir ve ne kadar kazanır?

Ozan Doğulu, Onno Tunç, Ozan Çolakoğlu, Aykut İtler, İskender Paydaş, Garo Mafyan, Mercan Dede ve Murat Yeter gibi daha bir çok başarılı isim şarkıcılara düzenleyici olarak yardımcı olup, bazıları kliplerde de bu işi yaparken bulundukları olmuştur.

Diğer Mesleklere ve Meslek Maaşlarına Buradan Ulaşabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir