Arabuluculuk Başvuru Dilekçesi

0

İşçi Mahkemesine Nasıl Başvurulur?

Son zamanda yapılan bazı yönerge değişikliklerine göre işçilere verilen şikayet süreci kaldırıldı. Bu durumda artık işçi direkt olarak işçi mahkemesine başvuramayacak. İşçi, işçi mahkemesine başvurmadan önce yapması zorunlu kılınan bir işlem eklendi: arabuluculuk! İşte bu yazıda bunları detaylı olarak sizlere anlatacağız.

Arabuluculuk Nedir?

Daha önce sistemde: İşten ayrılan işçi İşkur’a şikayet dilekçesi vererek hakkını arayabiliyor yada doğrudan mahkemeye başvurabiliyordu. Ancak yapılan değişiklikler sonrasında yeni sistemde, devreye arabuluculuk sistemi eklendi. Peki nedir bu arabuluculuk sistemi?

Yeni sistemde, iş mahkemeleri üzerlerinde bulunan dava yükünü azaltmak için işçi vef işvereni uzlaştıracak bir süreç ileve etti. Bu sisteme arabuluculuk sistemi deniyor.

Bu sisteme göre: İşten ayrılan işçi haksızlığa uğradığını düşündüğü herhangi bir durumda direkt mahkemeye başvuramıyor. Öncesinde arabulucuya başvuruyor. Ardından arabulucu işçi ve firmayı orta bir noktada buluşturamazsa, işçi hakkını aramak için İşçi mahkemesine dava açabiliyor olacak.

Arabulucuya nasıl başvurulur?

Arabulucuya başvurmak için ilk yapılması gereken işçinin yada firmanın ikamet adresinin bulunduğu yerdeki adliyede yetkili biri olup olmadığını kontrol etmektr. Burada arabulucuk bürosu varsa, direkt burayla iletişime geçmelisiniz. Eğer yoksa Sulh Mahkemesi Yazı İşleri Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Arabuluculuk başvurusu için hangi belgeler gerekli?

Arabulucuya başvurmak için öncelikle bir dilekçe doldurmanız gerekmektedir. Bu dilekçe sizlerle aşağıda arabuluculuk formunu paylaştık. Direkt indirip doldurabilirsiniz.

Dilekçede olması gereken başlıklar:

  • İşçinin kimlik ve iletişim bilgileri
  • İşverenin unvan, adres ve iletişim bilgileri
  • Hangi hakların talep edildiği, bunların yasal dayanağı ve kanıtlayıcı evraklar

NOT: Arabulucu kararını tarafları bir araya getirdikten sonra en geç 4 hafta içinde kararını verir.

Arabuluculuk Başvuru Dilekçesi

Arabuluculuk Başvuru Dilekçesi İNDİR

Diğer Dilekçe Örneklerine Buradan Ulaşabilir, Ücretsiz İndirebilirsiniz!

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir