Ara Güler Özgeçmişi

0

 Ara Güler Özgeçmişi

Ara Gürel Türkiye’ de yaşayan yaratıcı fotoğrafçılığın uluslararası ün kazanmış temsilcilerinden biridir.

Ara Güler Kimdir?

Ara Güler hayatını fotoğrafçılığa adamış yaratıcı fikirleri ve fotoğraflarıyla uluslararası üne sahip bir temsilcimizdir.

Ara Güler Genel Bilgi

Ara Güler’ in asıl adı Aram Güleryam’dır. 16 Ağustos 1928’ de Beyoğlu, İstanbul’ da doğmuştur. Eczacılık yapan babası Dacat Güler Giresun’un Yaycı Köyü’nden 6 yaşındayken okul hayatına başlamak için İstanbul’ a gelmiştir. Annesinin ismi ise Verjin’dir.

Ara Güler Eğitimi Bilgileri

Ara Güler 1951 yılında İstanbul Kuruçeşme bulunan Getronagan Ermeni Lisesinden mezun oldu. Lisede okurken bir yandan da Muhsin Ertuğrul’un vermiş olduğu tiyatro kurslarına katılarak kendini geliştirdi. Çünkü Ara Güler’ in en büyük hayallerinden biri yönetmen veya oyun yazarı olmaktı. 1950 yılında ise İstanbul İktisat Fakültesine başladı aynı zamanda İstanbul gazetesinde gazeteciliğe devam etti.

Ara Güler Kariyeri

Dacat Güler lise yıllarında okumakta olan oğlu Ara Güler’ e 35 milimlik film makinesi ve fotoğraf makinesi alarak Yeni İstanbul gazetesinde foto muhabiri unvanı ile işe girmesinde yardımcı ve destekçi olmuştur. Ara Güler’ in ilk çektiği fotoğraf Gümüşsuyu’nda bulunan Atatürk heykelinin resmidir. 1961 yılında askerlik görevini bitirip Hayat Dergisinde fotoğraf bölüm şefi oldu. Aynı yıllarda İngiltere’de yayımlanan PhotographyAnnual antolojisi Ara Güler’i dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri yaptı. Savaş muhabirliği de yapan Ara Güler fotoğrafları ve röportajları ile dünyaya adını duyurmuştur.

Ara Güler Ödülleri

1979 da foto muhabirliği dalında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Birincilik Ödülünü kazandı. Meslekte 50 yılını dolduran gazetecilerine verilen “Burhan Felek” ödülünü 1999 yılında aldı. 2000 yılında Fransa Légiond’honneur nişanı, 2004 – Yıldız Üniversitesi fahri doktora unvanı, 2005 – Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü, 2008 – İstanbul Fotoğraflarıyla İstanbul Turizm Özel Ödülü ve 2011 – Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünü kazanıp adını başarıdan başarıya yazdırmış usta fotoğrafçımızdır.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir