Altına Dayalı Kira Sertifikası

0

Altına Dayalı Kira Sertifikası

Altına sahip olan bireysel yatırımcılar için getiri sağlayarak altınların evde bulundurulmasının önüne geçilerek hazine müsteşarlığınca ihraç edilmesine dayalı bir sistemdir. Evde bulundurulan altınlar çalınma riskiyle karşı karşıya olduğundan bireysel yatırımcıları bu durum endişelendirmektedir. Altına dayalı sertifika güvencesi ile devlet güvencesi altına girecek olan altına dayalı sertifika güvencesi ile yatırımlarını güvenle yapabilmektedirler.

Altına Dayalı Kira Sertifikası Nedir?

Bankalar talep toplayarak altına dayalı sertifika ihraçlarına aracılık etmektedir. Müşterilerin talebini banka kabul eder ve müşteriler hazine müsteşarlığının duyurduğu gerekli niteliklere sahip olan hurda altınları bankaya getirip ihraç ettirebilirler.

Altına Dayalı Kira Sertifikası Nasıl Alınır?

Bankaya ihraç ettirilmek için getirilecek altınlar 22 ve 24 ayar altınlar olmalıdır. Altınların üzerinde değeri olan ve ya değeri olmayan taş olan altınlar kabul edilemez. Reşat altınlar kabul edilemez. Yıpranmış altınlar da bu kapsamda değerlendirilemez.

Altına Dayalı Kira Sertifikasını Almak İçin Gerekli Şartlar

Bakanlar kurulunun kararı ile altına dayalı kira sertifikasından elde edilecek gelir için stopaj vergisi ödenmeyecektir. Herhangi bir ücrete tabi değildir.

Altına Dayalı Kira Sertifikasını Almak Ücretli Mi?

Vadesiz altın mevduat hesabı ile Vadesiz TL mevduat hesabı ve yatırım hesabı açılır müşteriye, bu süre zarfında nitelikli uzmanlar bilgi verirler müşteriye. Kaydı alınan altınların ihraç tarihine kadar alım, satım ve hesaplardan çekilmesi söz konusu olamaz. Altı ayda bir kira getirisi sağlayan sertifikayla TL olarak getirinin karşılığı bankadan müşteriye ödenmektedir.

Altına Dayalı Kira Sertifikasını Almak İçin Yaş Sınırı Var Mı?

18 yaşını doldurmuş olmak gereklidir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir