Akademisyen Nasıl Olunur?

0

Akademisyen Olma Şartları?

Üniversitelerde araştırma yapma, ders verme, paneli sempozyum, kongre, konferans gibi faaliyetlere katılma, deneyler ve gözlem yapma, bilimsel gelişmeleri inceleme gibi görevleri yürüten kişiler akademisyen olarak adlandırılmaktadırlar.

Akademisyen Nasıl Olunur?

                Akademisyen olabilmek için önemli iki nokta bulunmaktadır. Bu noktalardan birincisi not ortalamasının oldukça yüksek olmasıdır. Bu akademisyenliğin belki de en önemli şartıdır. Belki de diyoruz çünkü akademisyen olmak için en önemli şart bir yabancı dil bilmektir. Yabancı dil bilmeyen bir akademisyen bulunmamaktadır. Akademisyen olmak için atılması gereken ilk adım yüksek lisans yapmaktır. Bunun için ise ALES ve YDS sınavlarına girmek ve bu sınavlardan üniversitenin talep ettiği miktarda puanlar almak gerekmektedir. Yüksek lisans başvuruları için ise yüksek lisans yapılmak istenilen ilgili enstitünün bülteni takip edilmeli ve buraya uygun olarak başvuru yapılmalıdır. Seçim sırasında ise en önemli etkenler ALES, YDS ve mezuniyet not ortalamasıdır. Bunlara ek olarak ise her üniversite kendi bünyesi çerçevesinde ek bir sınav daha yapmaktadır. Yüksek lisans eğitimi için ise araştırma görevlisi ve ya öğretim görevlisi olarak başvuru yapmak mümkündür.

Akademisyen Ne İş Yapar?

                Akademisyenler, eğer araştırma görevlisi olarak görev almaya başladılar ise, ders verme görevleri yoktur fakat eğitim görevlisi olarak görev almaları durumunda ise ders vermektedirler ve bu adaylardan bir yüksek lisans talep edilmemektedir. Bundan sonra doktora yapan kişiler ise tıpkı yüksek lisans başvurusu yapan kişiler gibi belirli şartları yerine getiriler. Doktora’dan sonra gelen yardımcı doçent, doçent ve profesör unvanlarına sahip olan kişiler ise makale yayınlama ve ders verme yetkilerine sahiptirler.

Akademisyen Nerelerde Çalışır?

                Akademisyenler çeşitli gazetelerde yazarlık yapma gibi ek işlerinden ziyade esas olarak üniversite ve benzeri eğitim kurumlarında da araştırma görevlisi ve ya öğretim görevlisi olarak çalışmaktadırlar.

Diğer Askeri Meslek Bilgilerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

 

 

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir