Aile Hekimi Maaşı

0

Aile Hekimi MaaşıAile Hekimliği Nedir?

2011 yılında yürülüğe giren Aile Hekimliği uygulaması, her aileye bir hekim atamayı ve bu şekilde hastaların sağlıklarının daha kapsamlı incelenmesi hedeflemiştir. Aile hekimleri Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunmaktadır. Ve ülkemizde her şehir ve semtte birçok sağlık ocağı bulunmaktadır. Sağlık Ocakları ve aile hekimlerinin sayısı mahallenin nüfusuna göre belirlenmektedir.

7 yıldır aktif bir şekilde varlığını sürdüren aile hekimlerinin 2018 yılında aldıkları maaş ne kadardır? Bu sorunuzun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Aile Hekimi Maaşları Nasıl Değişkenlik Gösterir?

Aile hekimlerinin maaşları, çalıştıkları mahalleye, semte, şehre göre değişkenlik göstermektedir. Doğuda görev yapan bir aile hekimi, batıda çalışan bir aile hekimine göre daha fazla maaş almaktadır.

Bunların dışında aile hekimlerinin maaşını belirleyen bir diğer unsur ise hasta sayısıdır. Bir aile hekiminin maksumum olarak 4000 hastası olabilir. Ve çok hastası olan doktor ise daha fazla kazanmaktadır.

2018 Aile Hekimi Maaşı Ne Kadar?

Aile hekimleri mahallelerde bulunan saplık ocaklarında çalışmaktadırlar. 2018 yılında yapılan zam ile beraber Aile hekimlerinin maaşı ortalama: 4500TL olmuştur. Ancak bilindiği üzer aile hekimlerinin maaşları, aile hekiminin çalıştığı yere, doktorun kıdemine göre değişkenlik göstermektedir.

Aile hekiminin maaşına, sadece aylık olarak aldığı ücretin dışında yan gelirlerde eklenmektedir. Bu ücrete döner sermaye ücreti denmektedir. Döner sermaye kazancı mahalleye göre değişkenlik gösteremektedir.

2018 yılı içerisinde aile hekimlerinin başlangıç maaşları 4500 TL’dir. Yapılan eklemeler ve bakılan hasta sayısına göre değişen kazan skalası  4500 TL ile 15.000 TL arasında değişim göstermektedir.

Geçmiş Yıllardaki Aile Hekimlerinin Maaşları

YIL – NET MAAŞ 

  • 2014 yılı: 3456 TL
  • 2015 yılı: 3734 TL
  • 2016 yılı: 4033 TL
  • 2017 yılı: 4370 TL

Diger Mesleklere Dair Tüm Maas Bilgilerine Buradan Ulasabilirsiniz!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir