Aile danışmanı nasıl olunur?

0

Aile Danışmanı Nasıl Olunur?Aile danışmanı nasıl olunur?

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı yaklaşık 4 yıl kadar evvel aile danışmanlığı mesleğini hayata geçirdi. Bu meslekte sosyo-ekonomik durumu iyi olanlardan çok, maddi gelirleri düşük aileler yardıma alındı öncelikle. Aile danışmanlarının amacı aileyi oluşturan bireylerin sorunlarına yardım etmek ve aile kavramını bir arada tutmaya yardımcı olmaktır diğer bir adıyla psikolojik danışmanlık da diyebiliriz.

Peki, aile danışmanı nasıl olunur?

Aile danışmanı olma şartları

Aile danışmanlığı için belli bölümlerden mezun olmanız gerekmektedir. Bunun üzerine de bu bölümlere verilen hak sayesinde sertifikayı almanız gerekir. Aldığınız sertifika ile Kpss sınavına girip barajı geçtikten sonra atama dönemlerinde tercih yapabilirsiniz.

Mezun olmanız gereken bölümlere bakacak olursak;

  • sosyal hizmet,
  • psikoloji,
  • sosyoloji,
  • psikolojik danışmanlık ve rehberlik,
  • tıp,

hemşirelik ve çocuk gelişimi bölümlerinin 4 yıllık bölümlerinden mezun olmanız gerekir. Bu lisans bölümünü bitirenler aile danışmanlığı alanında yüksek lisans yaparsa direk aile danışmanı sayılırlar, ek olarak sertifika istenmez.

Ancak bunu bölümlerin üzerine yüksek lisans yapmazsanız sertifika almanız gerekmektedir. Bu eğitim ise, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu veya üniversitelerden biri tarafından uygun görülen en az üç yüz saati teorik ve en az otuz saati süpervizyon eşliğinde olmak üzere yüz elli saati uygulamalı toplam dört yüz elli saatlik aile danışmanlığı alanında bir eğitim programını başarıyla tamamladıktan sonra sertifika alanlar, aile danışmanı unvanı alabilir.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir