2018 Referans Nedir

0

2018 Referans Nedir?

Eğer çalıştığınız bidr işiniz yoksa ve iş arama telaşesi içerisindeyseniz büyük ihtimalle iş ilanlarını takip ediyorsunuzdur. İş ilanları arasında size hitap eden bir iş bulduğunuzda detaylarını incelemeye koyuluyorsanız ve sizden referans istiyorsa yazımızı okumaya devam edin.

İş başvurularında cv doldururken eğitimlerinizi, deneyimlerinizi paylaşmak bazen yeterli olmayabiliyor. İş verenin sizi daha iyi tanıması için sizden bir referans istemesi de oldukça normal. Peki dillerden düşmeyen bu referans nedir? Referans, sizi tanıyan bir kişinin sizin hakkınızda bilgi vermesini sağlamaktır diyebiliriz kısaca. Herhangi bir iş görüşmesine gittiniz ve referans olarak daha önce çalıştığınız iş yerinizdeki patronunuzu gösterdiniz. Yeni iş veren adayınız sizin iş performansınız, başarılarınız ve diğer özelliklerinizle ilgili ne öğrenmek istiyorsa referans olarak yazdığınız kişi ile iletişim kurarark istediklerini öğrenebilir.Referans yazarken dikkat edilecek konular arasında en çok yapılan yanlış ise sizi pek tanımayan kişileri referans listesine yazmanız olmaktadır. Sizinle çalışmayan, sizi yeteri kadar tanımayan kişiler sizinle ilgili gerekli bilgileri veremeyebilir.

Kimler referans olabilir? Diye aklınızda bir soru olabilir. Referans olarak sizi tanıyan herkesi yazabilmeniz mümkün. Bu konuda herhangi bir sınırlama yok fakat size referans verecek kişinin iş veren tarafından tanınıyor olması, sözü geçen bir kişi olması işe alımlarda çok işe yarayan detaylar olarak bilinmektedir. Genellikle iyi işlerde çalışan kişilere üstleri tarafından referans talepleri gelebilmektedir. Bu talepleri doğru yerlerde kullanmak size güzel iş kapıları açacaktır.

Mesleklere Göre CV Örneklerine ve Bos CV Şablonlarina Buradan Ulaşabilirsiniz!


CV Hazırlama Adımları

CV Hazırlama İle İlgili Tüm Detaylara Buradan Ulaşabilirsiniz! Yada Siz Sorun Biz Cevaplayalım!

 

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir