2018 CV Hazırlama

0

2018 CV Hazırlama

CV hazırlarken öncelikle sayfa düzenine dikkat edilmesi gerekir. Çünkü CV ele alındığında ilk dikkat edilen içerik öncesi, şekildir. Yazılar sıkışık yazılmamalı, okunabilir puntolar seçilmelidir. Sayfa boşlukları 2,5-3 cm soldan, 2,5-3 cm sağdan olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Kısaca CV ya da özgeçmişi, sizin reklamını olarak tanımlayabiliriz. Bu yüzden CV hazırlarken ilk akla gelmesi gereken soru, reklam benzetmesinden yola çıkarsak ‘’neden ürününüz satın alınmalıdır?’’ yani iş veren sizi bu işe neden kabul etmeli, asıl olan CV ile, iş vereni işe alımınız konusunda ikna edebilmektir. Bunun için öncelikle, özelliklerinize uygun bir CV formatı tercih etmelisiniz.

2018 CV Hazırlama; CV Neleri İçermelidir?

CV içeriği belirlerken, özelliklerinize ve ihtiyaçlarınıza göre CV formatı tercih etmeniz, sizi doğru yansıtmada yardımcı olacaktır.

  • Krolonojik Özgeçmiş, kariyer ilerlemesi ön planladır. İş başvurusu yapacağınız firmalar, daha önceki çalışma alanındaki işinizle aynı ise bu CV formatını seçmelisiniz. Fakat kısa süreli iş değişimleriniz mevcut ise, bu CV formatını asla kullanmamalısınız.
  • Fonksiyonel Özgeçmiş, yetenekler ve özellikler ön plandadır. İş deneyimleri arasında uzun süre boşluklar var ise, iş deneyimlerinden uzak tutan özelliğe sahip olduğu için bu formatı tercih etmelisiniz. Öne çıkarabileceğiniz bir iş tecrübeniz ya da beceriniz yoksa yeteneklerinize dikkat çekmelisiniz.
  • Kombinasyon Özgeçmiş, krolonojik ve fonksiyonel özgeçmiş formatının karışımından oluşan, çalışılan alanda uzmanlaşmış iseniz, kariyer durumunuzda değişiklik yapmak istiyorsanız bu formatı tercih etmelisiniz.

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir