2016’da Özgeçmiş Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

0

2016'da Özgeçmiş Nasıl Başlamalısınız?2016’da özgeçmişe nasıl başlamalısınız?

Yöneticilerin eline her gün kaç özgeçmiş geçiyor hiç düşündünüz mü? Diğer bir deyişle: ” Her bir iş ilanına kaç kişi başvuruyor?”

Biz bu soruların cevaplarına hakimiz – binlerce. Peki neden bu kadar fazla? Çünkü adayların çoğu iş ilanına başvururken, ilanın tam olarak neler içerdiğini, adaydan neler istediğini okumaz. Aynı nedenle CV’sinin bu ilana ne kadar uyduğunu bilmez. Başvuru ilanlarındaki anahtar kelimelerden, ilanları yakalar ve düşünmeden başvurur.

Diğer bir taraftan bakalım: Çoğu zaman yöneticiler de, özgeçmişinizde yazıdığınız deneyimleri okumaz. Sadece tek ihtiyaçları olan özgeçmişinizde yazan kariyer girişini görmektir. Yada kariyer hedeflerini. Peki neden? Çünkü bu yapı 5-10 cümlede sizin nasıl bir iş deneyiminizin olduğunu anlamaya yeterde artar bile. O nedenle giriş kısmı 2016’da daha da önem kazanacak. Görüşmeye çağrılmanızda en büyük paylardan birini üstlenecek.

Özgeçmiş Girişinde Neler Yazılmalı?

Kariyer girişi yazmak kolay değildir. Öncelikle konsantre olun ve aşağıdaki yönlendirmeleri takip edin. Sizler için 5 küçük adımda kariyer girişi yazmayı özetledik.

1. Araştırma Yapın!

Genellikle yeni birşey icat etmenize gerek yoktur. Örnek ve sizin alanınızda daha önceden yazılmış olan kariyer girişleri size gerekli yardımı yapacaktır. Öncelikle size yakın olan örnekleri bulun. Bu konuda Linkedin size çok yardımcı olacaktır. Ünvanınızı yazın ve karşınıza çıkan diğer aynı ünvana sahip kişilerin yazdıklarına göz atın!

2016'da Özgeçmiş Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

2. Hangi özelliklerin size ait olduğunu belirleyin!

Öncelikle bu örnek cv’ler arasında hangi özelliklerin size ait olduğunu bulmaya çalışın. Hangi bilgi potansiyel başvurularınız için daha açıklayıcı olacaktır? Hangi başarılar sizi daha iyi gösterecek ve daha ileriye götürecektir?

BU adımlarla başa çıkmak kolay değildir. İyi bir araştırma ve konsantrasyon ister. Eğer yardıma ihtiyacınız olursa, iş arkadaşlarınıza sormaktan çekinmeyin!

3. Başarılar

Evet, en zor kısma geldik. Kimse işi yaparken ne kadar zaman harcadığınızı önemsemez. Yada işin hangi alanında olduğunuzu önemsemezler. Genellikle yöneticiler başarı hikayelerine yani sonuca bakarlar.

Bu nedenle tüm ihtiyacınız olan tüm iş listenizi yazmak. Ve ardından önceliklendirmeyi yapmalısınız. Sizin için hangisi daha önemli yada hangisi daha önemsiz.

4. Çekici özgeçmiş başlığı

Başlığınız ” İyi pozisyonlara bakıyor” yada ” İyi iş tekliflere açık” gibi başlıklar yazmamalısınız. Kesinlikle geri dönüş alamazsınız. Başlığınız başvurduğunuz iş posizyonunu içermelidir.

5. Tüm bölümler

Siz tüm kısımları ayrı ayrı yaptıktan sonra, sıra bunları bir araya getirmeye geldi. Bu işlemde yapıldıktan sonra, bu önemli kontrolü yapalım:

a) İmla noktalama doğru mu?

b) Telaffuz yanlışları var mı?

c) Yazı diliniz uygun mu?

d) Yazıda herhangi bir kopyalama var mı?

e) Nasıl görünüyor?

Tüm bu işlemlerden sonra, tüm özgeçmişinizde yazan kariyer girişinizi tekrar okuyun! Hepsi bu!

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir