2016 CV Hazırlama Trendleri

0

2016 CV Hazırlama TrendleriArkadaşlar, her zamanki gibi size cv hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini belirtmeye çalışacağım. CV hazılama trendleri her yıl değişmektedir. Günümüzde internet kullanımın hızla artmasıyla artık her işimizi internetten yapar olduk. Tabiki iş arama süreçlerinin neredeyse tamamı artık internet üzerinden yapılıyor.

Hayatımıza yeni giren iş arama trendleri:

1- Linkedin: Linkedin son yıllarda yükselişini hızla arttırıyor. Facebook’un iş kanalı haline gelen Linkedin’de profil oluşturup, iş tecrubelerinizi, sertifikalarınızı, yeteneklerinizi belirtiyorsunuz. Size önerim mutlaka bir özette eklemeniz. Ayrıca Linkedinde arkadaşlarınız, birlikte çalıştığınız iş arkadaşlarınızda sizin hakkınızda yorum yapabiliyor. Yeteneklerinizi onaylayabiliyor.

Ayrıca iş ile ilgili tüm gelişmeleri de buradan takip edebilirsiniz.

2-Kariyer.net: Yıllardır zirvede olan kariyer.net’in artık Linkedin gibi bir rakibi var. Ancak hala çok aktif bir şekilde firmalar adaylarını burada buluyor.

Kariyer.net üzerinden CV’nizi mutlaka güncel tutun. Hatta yoğun iş aradığınız süreçte her gün güncellemeniz sizin yararınıza olacaktır. Unutmayın, siz CV’nizi güncelledikçe CV’niz firmada üst sıralarda görünür.

2016 cv hazırlama trendleri

 

2016 Özgeçmiş Trenleri:

Gelelim cv hazırlama trendlerine. 2016’da neler ön plana çıkacak. Kısacası neler IN, neler OUT:)

  1. Cinsiyet Bilgileri OUT: Özgeçmişlerde  cinsiyet belirtmek pozitif ayrımcılığa girildiğini düşündürdüğünden. Artık cinsiyet, medeni hal , doğum yerini yazmak ya da fotoğraf koymak ‘out’.
  2. Güncellik Önemli: CV’nizi güncel trendlere göre tekrar düzenleyin: Eski formatta bir CV ile işe başvurduğunuzda, sizin gelişmeleri takip etmediğinizi düşünüp size şans tanımıyorlar. Bu alanda sizlere sunduğumuz farklı cv örneklerinden yararlanabilir hatta bunları hemen düzenleyebilirsiniz.
  3. Doğruluk ve Sadelik Önemli: Bir çok İK’cıya göre özgeçmiş’in tanımını, “yüzde 100 doğruluk ve sadelik”tir. Günümüzde Amerikan ve Avrupa tarzı CV’lere rağbet olsa da temel beklenti hala aynı; ister yeni mezun olsun isterse üst düzey yönetici, bilgilerin en ‘sade’ şekliyle ifade edilmesi ve ‘doğru’ olması bekleniyor. Unutmayın bu sizin iş hayatınızdaki kimliğiniz! Sizi ancak buradaki bilgilerle tanıyabilirler.
  4. Amerikan CV Tarzı İN:  Amerikan CV tarzında kişisel özellikler geri planda tutulup, deneyim ve iş bilgisi ön plana çıkıyor. Eskiden hobiler, kişisel, eş aile bilgileri de isteniyordu. Ancak artık bunların yerine aldığınız ödüller, sertifikalar, üyesi olduğunuz kuruluşlar ve projeler’e yer vermeilisiniz ayrı ayrı.
  5. Fotoğraf Eklemek Kalkıyor: Bir diğer konu ise fotoğraf eklenmeli mi? eklenmemeli mi? Hala fotoğraf Türkiye’de önem taşısada 2016 tamamen kalkacak. Çünkü Amerikan Özgeçmiş tarzında kişisel özellikler karar verme sürecinde belirleyici olmaması gerektiğini belirtiyorlar.
  6. Refenslar Artık İstendiğinde Gönderilecek: Değişen bir diğer husus referanslar. Artık “Referanslar istendiği takdirde verilecektir” yazmanız yeterli. Özellikle çok üst yöneticiler referans diye alan bile kullanmıyorlar.
  7. Sosyal Hayat Önemli: Sosyal medya kullanımın artmasıyla özellikle özel yaşam dengesine büyük önem veren Y kuşağının, gönüllü faaliyetlere, yaptığı geliştirici seyahatlere ve hobilere daha geniş yer ayırmaya başlamasıyla bu trend ortaya çıktı. Artık kişisel gelişim olarak gördükleri, geliştirici iş seyehatleri, gönüllük projeleri ön planda olacak
  8. Önyazı Herzaman Avantajlı: Sizi kısaca açıklayan ve takdim eden ön yazılar herzaman önemini koruyacak gibi görünüyor. Kişinin o işi neden istediğini bu alanda belirtmesi uygun görünüyor. Bu şekilde sizin en istediğini, neden istediğini bilen biri olduğunuz düşünülüyor. Adecco İnsan kaynakları Direktörü Akgül Can Beyhan, iyi kaleme alınmış bir ön yazının özellikle CV sahibinin gitmek istediği noktaya ‘adresleme’ yaptığını söylüyor. Beyhan, “Ön yazı, adayın çalışmak istediği organizasyonel kültür, fonksiyon, farklı sektörler ve yeni açılımlar noktasında CV’yi değerlendirene ipuçları verdiğinden orta ve üst düzey adaylar için oldukça önemli” diyor.

Benden şimdilik bu kadar. Tüm gelişmelerden sizi haberdar ediyor olacağım:)

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir