2014 İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

0
2014 İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

2014 İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

2014 İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

Günümüzde çalışanlar çeşitli nedenlerle işsiz kalabilmekte ve bu nedenle işsizlik maaşına gerek duyabilmektedir. İşsizlik maaşı işten ayrılan ve belirli bir süre iş bulamayanlar adına oldukça önemli bir maaştır. Bu nedenle herhangi bir duruma karşı sigortalı çalışanlardan belirli bir oranda işsizlik maaşı fonuna aktarılmak üzere kesinti yapılır. Aylık olarak işsizlik fonuna aktarılan kesintiler, bireyin ansızın işsiz kalması halinde maaş almaya devam etmesini sağlar. Çalıştığı işte olduğu kadar alamasa da işsizlik maaşı ile ideal bir şekilde geçinmek mümkündür. Yani bu sistem ile kişi işsiz kalsa dahi maaşsız kalmamaktadır. Peki, 2014 işsizlik maaşı ne kadardır? daha yakından bakalım.

2014 yılında işsizlik maaşı oranları nelerdir?

İşsizlik maaşının günlük ödeneği bireyin sigortalı olduğu en son ki dört aylık pirime dair kazançları göz önüne alınarak hesaplanır ve günlük ortalama brüt kazancın yüzde 40 şeklindedir. Bu hususlara göre hesaplanan işsizlik maaşı ödeneği, 4857 sayılı İş Kanununda yer alan 39. maddeye göre 16 yaşından büyük çalışanlar için aylık asgari ücretin brüt miktarının yüzde 80’inin üzerine geçemez. Ayrıca işsizlik ödeneklerinden damga vergisi alınır ve damga vergisi 57 seri nolu Damga Vergisi Genel Tebliği doğrultusunda binde 7,59 olarak belirlenmiştir.

Aşağıda yer alan listede asgari ücretle çalışan ve en fazla ödenebilecek işsizlik ödeneği rakamlarını görebilir ve yıllara göre değişimi daha yakından görebilirsiniz.

1

Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir