10 Adımda Mükemmel CV Hazırlama!

0

0 Adımda Mükemmel CV Hazırlama!İş hayatının olmazsa olmazlarından özgeçmiş oluşturma, size yeni bir gelecek, yeni bir iş ve daha yüksek seviyede itibar ve kazanç sağlar. Hepimizin yıllarca çabalar uğraşmıyor muyuz? Daha iyi bir gelecek için. İşte CV tam olarak bunun anahtarıdır.

Özgeçmiş demek, bir kartvizit demektir. Sizi tanımadan, sizi işe alacak kişi, sizin iş tanımına birebir uyduğunuzu, şirkete değer katacağınızı ve o iş için tam olarak aradıkları adam olduğunuzu gösterir. Size bir sonraki aşama olan mülakat süreci için uçak bileti sağlar.

Kafalarda en çok oluşan sorulardan bir tanesi.. Peki mükemmel CV nasıl olmalı? Nerede hata yapıyorum? Nasıl bir CV hazırlamalıyım. Bugün size CV’nizde olması gereken, dikkat etmeniz gereken 10 altın kuraldan bahsedeceğiz. Başlayalım.

CV Hazırlama

10 Adımda Mükemmel Özgeçmiş Oluşturma

Kural 1: Sayfalarda uzayan CV hazırlamayın! CV ‘niz kısa ve öz olsun:  Bir çok aday sayfalarca dolu CV hazırlamanın, kendisini daha akıllı ve daha çok iş yaptığını gösterdiğini düşünür. Bu tamamen yanlıştır. Şunu unutmayın, CV’nize bakan kişilerin CV’nizi saatlerce inceleyecek vakti yoktur ve sizin gibi bir çok adayın CV’sine bakacaklardır. O yüzden sizin CV’niz kısa ve net olmalıdır. Çünkü işini gerçekten iyi bilen bir kişi, işinin tanımını doğru noktalarla kısaltmayı iyi bilendir. Aynı zamanda Özgeçmişinizi okuyacak kişi CV’nize baktığında en geç 3. saniyesinde sizinle ilgili anahtar kelimeleri yakalayabilmelidir.

Kural 2: İmla noktalamalar, göründüğünün aksine önemlidir : Bir çok kişi Özgeçmişini hazırlarken günlük kullandığı dili, özgeçmişine de yansıtır. Sonu belli olmayan, virgül, nokta olmayan cümlelerden oluşturur. Bu çok yanlış bir düşünce ve davranıştır! Kurumsal bir yere dilekçe yazarken kullandığınız, saygı tonunu CV’nize de göstermelisiniz. Lütfen yazı dili kullanın özgeçmişinizi oluştururken. Geliyom, yapıyoum, yönetiyom gibi kelimeler kullanmayın:)

Kural 3: Okunaklı bir Özgeçmiş oluşturun: CV’nizi hazırlarken, sade olmasına özen gösterin.

Kural 4: Fazla ayrıntıya girmeyin. Kısa ve net bir Özgeçmiş hazırlayın: CV hazırlamanın altın kurallarında bahsettiğimiz ilk maddemizde de söylediğimiz gibi, işini iyi bilen kısa ve net anlatmayı da bilir. İlk bir kaç saniyede  sizi tanımalı ve sevmeliler. O yüzden son iş deneyimlerini iş deneyimleriniz alanında en üstte olmalı.

cv-isi-haritasi

NOT: Buarada size bir istatislikten bahsedeceğim. Aşağıda gördünüz birr ısı haritası. Sayfaya bakan kişi ilk olarak nerelere bakıyor, Nereleri inceliyor. Yeşil alanlar ilk bakışta dikkat edilen bölgeler. Kırmızı ise gözden kaçan alanlar. Peki bunu neden söylüyorum! Özgeçmişinizi hazırlarken, öyle bir hazırlayın ki, ilk adımda iş verenin gözüne sokmak istediğiniz anahtar kelimeler bu mavi alanlarda yer alsın. Kırmızı alanlarda, pek bahsetmek istemediğiniz, yada önemli olmayan alanlara yer verin. Örn: adresiniz, doğum tarihiniz gibi:)

Kural 5: Alakasız iş deneyimleri yada bilgilere CV’nizde yer vermeyin!: Zaten kısıtlı alanınız var, Kısa öz olarak bu alanda neden sizi almalarını istediğinizi göstermek istiyorsunuz. Neden daha önce yaptığınız günlük ve şuan yaptığınız işlerle alakası olmayan işlere de yer veriyorsunuz ki. Mesela  finans alanına başvuru yaparken, aşçılık sertifikalarınızı ekliyorsunuz:) Neden boyunuzu, kilonuzu, sağlık durumunuzu özgeçmişinizde yer veresiniz ki! Eğer mankenlik ajansına başvurmuyorsanız, bunlara gerek yok. Yani sizi sonuca götürmeyecek hiç bir bilgiye yer vermeyin.

Kural 6: Tekdüze bir CV hazırlamayın! Her iş yerinde yaptığınız işler bir birini tekrarlamamalı! Aşama aşama ilerlediğinizi göstermelisiniz. O yüzden her iş yerinde yaptığınız çalışmayı aktarırken, bir önceki iş yerinde bir alt kısmını yaptını gösterin. Giderek daha iyi bir profil çizin.

Kural 7: Yetersiz bilgi vermeyin yada ucu açık cümleler kurmayın! Bu ne mi demek:) İş deneyimlerinizi yazarken, işe başlama ve işten ayrılma zamanlarınızı net olarak belirtin. Yetenekleriniz, başarılarınız, ilgi alanlarınız ve üye olduğunuz topluluklar hakkında spesifik bilgiler verin.

Kural 8: Özgeçmişiniz uyumlu olsun! Bunu örnekle anlatacak olursak: Bir satın alma pozisyonuna başvuruyorsanız, özgeçmişiniz daha önce mühendislik yaptınızdan bahsetmemeli, Mühendislik iş ilanları için hazırlanmış bir CV olmamalı.

Kural 9: Fazla iddialı bir özgeçmiş hazırlamayın! Tabiki özgeçmişiniz fark yaratmalı. Ancak özgeçmişinizde 5 farklı renk, her alan farklı renklerle resimlerle dolu olmamalı. İtalik ve kalın yazı seçenekleri kullanmayın. Özgeçmişinizde kullandığınız yazı tipi, tüm CV’ye hakim olmalı. Bir alan arial ile bir alan calibri ile yazılmamalı.Üniversite ve iş hayatınızda yaptığınız çalışmaları ve edindiğiniz tecrübeleri en doğru şekilde yansıttın.

  • Sizler için CV Hazırlamak için en önemli 10 altın kuraldan bahsettik. Her kuralı daha ayrıntılı incelediğimiz diğer CV Hazırlama tüyolarına buradan ulaşabilirsiniz.
  • Ekibimiz sizler için artık Örnek CV’ler hazırlıyor. Bizi takip edin! Bugün itibariyle başlıyoruz:)
  • Ayrıca sizler için hazırladığımız boş CV şablonlarımızı kullanabilirsiniz!
  • Sorularınızı bekliyoruz. Yorum alanında bizlerle paylaşabilirsiniz:)
Paylaş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir